مزایا و معایب کامپوزیت دندان

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

اكثريت مردم لبخند خود را در صورت امكان بهبود مي بخشند. چه بهتر که دندان پزشکان با پوشیدن  اسکراب دندانپزشکی زنانه باعث بزرگتر شدن لبخند آنها شوند.

در حقیقت 76٪ مردم از لبخند خود احساس اعتماد به نفس نمی کنند.

48٪ از مردم در مورد لبخند و ظاهر دندانهای خود رضایت ندارند.

77٪ از مردم بر این باورند که داشتن لبخند عالی به لحاظ روحی و جسمی به آنها کمک می کند.

67٪ از مردم احساس می كنند كه داشتن لبخند زیبا به آنها کمک می کند تا روابطشان بهتر شود.

       بیشتر بخوانید:  لباس بیمار نخی

روشهای دندانپزشکی زیبایی مانند می تواند لبخند را بهبود بخشد.

 

دو روش دندانپزشکی زیبایی که بسیار محبوب هستند؛ روکشهای کامپوزیت دندان و روکش های لمینت سرامیکی هستند. در این مطلب در مورد مزایا و معایب روکشهای کامپوزیت دندان صحبت خواهیم کرد.

معایب کامپوزیت دندان:

بیشتر بخوانید: اسکراب زنانه آستین کوتاه

تغییر رنگ در طول زمان

طول عمر کم

ونیرها پوسته های نازکی هستند که به سطح دندان شما پیوند می خورند تا زیبایی بهتری پیدا کند. روند نزولی ونیرهای دندانی شامل      موارد زیر است:

قابل برگشت نیستند.

در صورت ابتلا به بیماری لثه ، دندانهای ضعیف یا موارد دیگر ، کامپوزیت ها انتخاب مناسبی نیستند.

کامپوزیت هزینه بیشتری نسبت به لمینت دندان

دندانهای طبیعی شما ممکن است نسبت به دمای گرم و سرد حساس تر شوند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس مریض بیمارستان

کامپوزیت دندان چیست؟

یک روکش کامپوزیت دندان از ماده پر کننده رزین کامپوزیت ساخته شده است. مواد کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بر روی کل سطح جلوی دندان قرار داده می شود  تا زشتی های دندان را بپوشاند و یک لبخند زیبا و درخشان را بدست دهد.

مشابه با روکش لمینت دندان ، از روکشهای کامپوزیت دندان نیز می توان در بهبود بسیاری از مشکلات دندانپزشکی استفاده می شود:

 • دندانهای خرد شده می توانند با روکشهای کامپوزیت اصلاح شوند
 • کامپوزیت ونیر می تواند دندانهایی با شکل نادرست را اصلاح کند و زشتی دندان ها را بپوشاند مانند کاور کفش پارچه ای که سطح کفش را در مقابل میکروب می پوشاند.
 • اگر دندانها خارج از خط و یا خیلی نزدیک به هم باشند و به اصطلاع شلوغ باشند، کامپوزیت دندان می تواند جایگزینی برای ارتودنسی باشد.
 • کامپوزیت دندان در بستن شکاف و فاصله بین دندانها بسیار عالی هستند. نسبت دندان ها در این روش می تواند کامل شود.

اگر قصد انجام هر یک از خدمات دندانپزشکی کامپوزیت ونیر، لمینت دندان سرامیکی و یا ایمپلنت دندان را دارید ، با کلینیک دندانپزشکی سیب سفید در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: کلاه اسکراب دندانپزشکی

 

مزایای کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت دندان به هیچ و یا حداقل آماده سازی دندان نیاز دارند ، از این رو دندان شما تا حد امکان حفظ می شود.
 • کامپوزیت ونیر همچنین یک جایگزین ارزان تر برای روکش لمینت دندان هستند.
 • کامپوزیت دندان فقط در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام است
 • در صورت آسیب دیدن ، کامپوزیت به راحتی قابل ترمیم و یا تعویض می باشد.
 • قیمت کامپوزیت دندان مقرون به صرفه می باشد و یک گزینه مناسب برای کسانی هست که بودجه کمی دارند. کامپوزیت ونیر تقریبا نصف قیمت لمینت دندان هزینه دارد.
 • برای انجام کامپوزیت دندان نیازی به بیهوشی نخواهید داشت.بیشتر بخوانید:  رول ملحفه روتختی بیمارستان
 • معایب کامپوزیت دندان
 • با توجه به مواد رزین کامپوزیت ، کامپوزیت دندان می تواند لکه دار شود به خصوص اگر رژیم غذایی شما شامل مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی باشد.
 • طول عمر کامپوزیت دندان از روش مشابه آن یعنی لمینت دندان، کمتر می باشد.
 • به دلیل اینکه در طی مراحل کامپوزیت دندان، دندان ها تراشیده نمی شوند ، ممکن است نتیجه ی نهایی کامپوزیت کمی برجسته باشد.
 •  کسانی می توانند کامپوزیت دندان دریافت کنند

حتی اگر بخواهید دندان هایتان را کامپوزیت کنید ، ممکن است کامپوزیت دندان انتخاب مناسبی برای شما نباشد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که کاندیدای خوبی برای دریافت روکش کامپوزیت دندان هستید. در حالت ایده آل برای دریافت کامپوزیت ونیر، دندان های شما باید سالم و عاری از پوسیدگی باشد. شما نباید از بیماری لثه رنج ببرید و نباید فردی باشید که دندانهای خود را خرد می کند یا به اصطلاح دندان قروچه دارید. برای اینکه بدانید کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان هستید یا نه ، بهتر است به یک متخصص دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: گان جراحی رنگی

دندانپزشک زیبایی پیش از انجام کامپوزیت وضعیت دندان های شما را بررسی می کند و اگر مشکل دندانپزشکی از قبیل پوسیدگی دندان و یا بیماری لثه داشته باشید، ابتدا این مشکلات را برطرف می کند و سپس کامپوزیت دندان را انجام می دهد.

 

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع مواد کامپوزیتی مورد استفاده (تفاوت زیادی در کیفیت مواد کامپوزیت مختلف) وجود دارد. مراقبت های بعدی از کامپوزیت دندان و عادت ها (به عنوان مثال اگر شما به نوشیدن بسیاری از نوشیدنی های رنگی ادامه داده و دندان های خود را خرد کنید ، این باعث کاهش طول عمر کامپوزیت دندان می شود). به طور متوسط ​​، کامپوزیت دندان می تواند بین 5 تا 10 سال دوام داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آستین یکبار مصرف نایلونی

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

روکشهای کامپوزیت ونیر در مقایسه با روکشهای لمینت سرامیکی این مزیت را دارند که نیازی به شکل دادن دندان نیست و از این طریق ساختار دندان حفظ می شود. از طرف دیگر ، روکش های کامپوزیت دندان این ضرر را دارند که با گذشت زمان به آرامی شروع به تغییر رنگ می کنند و درخشش خود را از دست می دهند. مقاومت و طول عمر بزرگترین تفاوت بین روکشهای کامپوزیت و لمینت است. روکشهای کامپوزیت دندان در یک جلسه دندانپزشکی روی دندان قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس ایزوله کرونا

چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنم؟

مراقبت از روکشهای کامپوزیت دندان تفاوت چندانی با مراقبت از دندانهای طبیعی شما ندارد. از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و از جویدن غذاهای خیلی سخت خودداری کنید. همچنین برای مراقبت از کامپوزیت دندان در سال دوبار توسط دندانپزشک خود معاینه شوید. غالباً مشکلاتی که برای کامپوزیت دندان ایجاد می شود را می توان در اوایل به راحتی ترمیم کرد. اگر ویزیت توسط دندانپزشک را نادیده بگیرید و یک مشکل برای مدت طولانی اصلاح نشود ، ممکن است لازم باشد که روکشهای کامپوزیت ونیر خود را تعویض کنید.

در صورت مراقبت روزانه از سلامت دهان و دندان ، طول عمر کامپوزیت دندان افزایش می یابد. توصیه می کنیم که: بعد از خوردن غذا و قبل از خواب ، مسواک بزنید. هر روز 30 ثانیه از دهانشویه فلوراید استفاده کنید.